Indeksowanie stron kategorii

Czy warto jest indeksować strony kategorii?

przez Thesmania w dniu 12 października 2011

w Optymalizacja Strony, Poradniki

Strony kategorii to strony, które zawierają zbiór wszystkich artykułów przyporządkowanych do danej kategorii na blogu. Z reguły takie strony nie zawierają żadnej nowej treści. Stanowią jedynie listę tytułów artykułów z danej kategorii. W takim wypadku indeksowanie strony danej kategorii nie wniesie za dużo wartości do danej strony, bo jako zduplikowana treść strona taka z reguły nie zostanie przez Google wyświetlona np. obok podstron zawierających Twoje artykuły.

Jak to zmienić?
Doskonałym rozwiązaniem jest wzbogacenie stron kategorii o dodatkową treść, a także ładny zoptymalizowany tytuł. Nie tylko jest to doskonałe z punktu widzenia wyszukiwarek internetowych, ale i również odwiedzających Twojego bloga. Dodatkowy ciekawy opis na takich stronach kategorii przybliży czytelnikowi zakres danej kategorii artykułów i zachęci do przeczytania innych.

Strony kategorii w szablonie na bloga Thesis
Thesis, będący obecnie najlepszym szablonem na bloga w odniesieniu do SEO, czyli optymalizacji strony internetowej, pozwala na dodanie dodatkowej treści na stronach kategorii. Zobacz przykład takiej strony kategorii na moim blogu. Można to zrobić w bardzo prosty sposób:

Wystarczy w kokpicie strony udać się do zbioru kategorii. Zobacz poniżej:

Indeksowanie strony kategorii
Następnie wybrać kategorię, której opis chcemy edytować. Na stronie edycji kategorii na samym dole, znajdują się specjalnie utworzone pola do wpisania zarówno:

  • dodatkowego tytułu i opisu danej kategorii (Introductory Headline, Introductory Content)
  • ale również meta tytułu i meta opisów do wyświetlania ładnego opisu takiej strony w wyszukiwarkach internetowych (Title Tag, Meta Description).

Zobacz poniżej:

Indeksowanie strony w Thesis

W takim wypadku wzbogacenie strony kategorii o dodatkową ciekawą treść, zawierającą wybrane słowa kluczowe, jest doskonałe dla podniesienia wartości całej witryny. Indeksowanie takiej strony kategorii jest wówczas jak najbardziej wskazane.

Nie każdy szablon posiada takie opcje. Ma je Thesis, który od niedawna dostępny jest na moim blogu w polskiej wersji językowej. Przeczytaj więcej o tej opcji.

Justyna Bizdra marketing w internecie

O autorze: Justyna Bizdra zajmuje się marketingiem w internecie. Buduje profesjonalne strony i blogi w oparciu o Wordpress oraz pomaga firmom w dotarciu do znacznie większej ilości klientów z wykorzystaniem Internetu

Przeczytaj więcej wartościowych artykułów na temat marketingu z Wordpress, optymalizacji stron i biznesu w Internecie na blogu Justyny Marketing Internetowy Ujarzmiony

Znajdź Justynę na Google+

{ 13 odpowiedzi… przeczytaj je poniżejdodaj jeden komentarz }

Mariusz Kołacz z techformator.pl Październik 27, 2011 o 3:56 pm

Jeśli pozycjonujemy serwis na wiele słów kluczowych to warto włączyć indeksowanie stron kategorii.

Odpowiedz

GR Październik 31, 2011 o 3:49 pm

Ja nie wyłączam indeksowania kategorii. Choć nie wiele daje mi fakt bycia tej podstrony w indeksie to też mi to nie przeszkadza.

Odpowiedz

Robert Listopad 14, 2011 o 6:38 pm

Ja też na każdym swoim blogu opartym o WordPress dodaję opisy do kategorii. Kiedyś zauważyłem, że dzięki temu generuję dodatkowe odwiedziny więc teraz zawsze o tym pamiętam.

Odpowiedz

Robert Listopad 23, 2011 o 8:54 pm

Ja na swoich stronach staram się zindeksować wszystkie podstrony. Czasami dzięki temu zyskamy wejścia z fraz, na które sami byśmy nie wpadli.

Odpowiedz

Justyna Bizdra Listopad 29, 2011 o 10:23 pm

@Robert, @Adrian

Dziękuję za komentarze!

Odpowiedz

Adrian Listopad 26, 2011 o 12:43 am

Właśnie z tym miałem dylemat 🙂 Dzięki bardzo. Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Karlosky Listopad 30, 2011 o 5:59 pm

Ja myślę, że strony kategorii warto indeksować i wcale nie są to zduplikowane treści. Na takich stronach na pewno powtarzane są tytuły, ale także skróty artykułów. Tematyczność takich podstron jest jeszcze bardziej określona, co ma znaczenie w przypadku pozycjonowania np. blogów wielotematycznych, gdzie to właśnie strony kategorii najbardziej odpowiadają poszczególnym frazom kluczowym.

Odpowiedz

Rafał Grudzień 5, 2011 o 10:00 pm

Dzięki za przydatną informację, zaraz biorę się za edycję opisu dla kategorii. Myślę, że indeksowanie może być przydatne, zwłaszcza gdy poza zduplikowanymi zajawkami artykułów jest jeszcze krótki opis kategorii.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Telekomisarz Grudzień 8, 2011 o 10:46 pm

To jest bardzo dobra podpowiedź. Naprawdę warto dodatkowo wprowadzić treść do strony kategorii. Niestety nie wszędzie jest to możliwe, a to według mnie powinna być podstawa.
Na przykład w Joomli taka opcja jest w standardzie, bez względu na zastosowany szablon.
Nie rozumiem dlaczego twórcy WP nie wpadli na ten pomysł.

Odpowiedz

Radek Luty 22, 2012 o 7:27 pm

Zaprezentowane rozwiązanie jest ciekawe i warte chociażby przetestowania jak działa w praktyce, aczkolwiek uważam, że same kategorie też warto pozycjonować no bo przecież najczęściej są to słowa kluczowe, których poszukują ludzie.

Odpowiedz

Grzegorz(gielo)Adamiec Czerwiec 18, 2013 o 10:47 pm

Myślę, że indeksowanie kategorii to dobry pomysł, dodatkowy opis jak zostało wspomniane urozmaici treść na tych podstronach z kategoriami. Osobiście mam trochę wejść z podkategorii do artykułów na swoich blogach więc nie widzę powodów dlaczego miałbym się ich pozbyć z google 🙂 Co ciekawe mam też wejścia poprzez podstrony tagów, więc przy odpowiedniej ich organizacji i nimi się warto zainteresować 🙂

Odpowiedz

Cortina Maj 5, 2014 o 10:44 pm

Kategorie można indeksować jak są dość unikalne wpisy, wtedy to tylko dodatkowy conekt.

Odpowiedz

Marcin Czerwiec 12, 2014 o 12:47 pm

Ja myślę, że google obecnie znakomicie radzi sobie z indeksowaniem kategorii w sensie braku jakichś sankcji za duplikaty. Jak ktoś wcześniej pisał wyłączanie indeksowania jest mało opłacalne bo nie dość, że nic nie szkodzi to może zapewnić jakiś dodatkowy ruch. Czasami dość spory. Opisy jak najbardziej wskazane.

Odpowiedz

Zostaw Komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: